ZonaShqiptare.co.nr
Vizitor. Ketu mund te gjesh: Forum | Lajme | Video | Filma | Muzike <> Forum | News | Videos | Movies | Music.
ZonaShqiptare.co.nr

Nje bote plot informacion!!

Facebook
Tema Fundit
» seks me motren time te madhe
Today at 9:22 pm nga kamerras10

» seks i eger me kunatin
Today at 9:20 pm nga kamerras10

» Si me qiu tezja ime
Mon Sep 11, 2017 10:54 pm nga kamerras10

» Seks me vellain
Mon Jul 31, 2017 11:28 am nga kamerras10

» Foto te Genta Ismajlit
Sat Feb 07, 2015 11:30 pm nga edi.devolli.1

» Foto te vipave shqiptare me te brendshme ose nudo!
Sun Sep 14, 2014 11:42 am nga Inonimine -BOY

» Seks i ndaluar
Sun May 04, 2014 12:39 am nga intuita_

» te pallosh kunaten
Tue Apr 01, 2014 8:05 pm nga DeViL

» Foto nudo te Zajmina Vasjarit.
Fri Mar 28, 2014 1:19 am nga agetamuco

» Histori Erotice (Personale)
Thu Mar 06, 2014 5:00 pm nga Vizitor

» Kerkoj pune
Tue Feb 04, 2014 8:38 pm nga vini_on

» seks me kunaten
Sat Sep 28, 2013 5:49 pm nga Vizitor

» Video Erotike
Tue Jun 04, 2013 11:14 pm nga shpetim spahiu

» Foto "HOT" te Arta Bajramit
Wed Dec 19, 2012 11:02 am nga alexs marpalaj

» Foto "NUDO" te Rozana Radit
Fri Nov 16, 2012 12:13 am nga Kopetenti

» Poezi dashurie
Fri Jun 29, 2012 9:18 am nga oltian cerri

» Kush mendoni se do jete kengetari i vitit 2012?
Fri Jun 29, 2012 9:14 am nga oltian cerri

» Live The Life Welcome!!
Fri Mar 16, 2012 4:52 pm nga DeViL

» Foto te Zajmines "HOT"
Thu Feb 09, 2012 9:56 pm nga klajdi

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
Fri Jan 20, 2012 3:09 pm nga PLUTO

» Video Meta-Prifti!!
Fri Jan 20, 2012 2:02 pm nga PLUTO

» BURN - Per dike
Sat Jan 14, 2012 8:33 pm nga DeViL

» Urimi i Top Medias per festat
Sat Jan 07, 2012 9:07 am nga Sweetness

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
Wed Dec 28, 2011 3:59 pm nga DeViL

» Kerkon pune?!
Fri Dec 16, 2011 4:50 pm nga FoX

» Aleanca Kuq e Zi
Tue Dec 06, 2011 10:20 am nga Sweetness

» KUQ E ZI Videoklipi Kombetar Shqiptar - 2011
Tue Dec 06, 2011 9:54 am nga Sweetness

» Fansat ankohen për Çiljetën: “Të duam në festivale”
Tue Dec 06, 2011 9:49 am nga Sweetness

» Seldi kapet mat me Adelina Tahirin
Tue Dec 06, 2011 9:48 am nga Sweetness

» Jonida Maliqi shton 15 kilogramë gjatë shtatzënisë
Tue Dec 06, 2011 9:47 am nga Sweetness

Top posters
Sweetness (507)
 
DeViL (367)
 
Amarda (324)
 
Star Girl (222)
 
Android (127)
 
The Game (120)
 
PLUTO (114)
 
Jennifer (46)
 
FoX (33)
 
GT (22)
 

Most active topic starters
Sweetness
 
DeViL
 
PLUTO
 
Amarda
 
FoX
 
Star Girl
 
The Game
 
GT
 
Napoleon
 
Dreamer
 

Sondazh

Kengerari me i mire i vitit 2012

19% 19% [ 24 ]
4% 4% [ 5 ]
11% 11% [ 14 ]
21% 21% [ 26 ]
10% 10% [ 12 ]
6% 6% [ 8 ]
2% 2% [ 2 ]
2% 2% [ 3 ]
21% 21% [ 27 ]
4% 4% [ 5 ]

Totali i votave : 126

Top posting users this month
kamerras10
 

Top posting users this week
kamerras10
 

EroticSite Facebook Like

You are not connected. Please login or register

ZonaShqiptare.co.nr » Multimedia » Portali i forumit » Kriza, kaosi me tunelin

Kriza, kaosi me tunelin

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Kriza, kaosi me tunelin prej Mon Nov 21, 2011 10:04 am

FoX

avatar
Support StaffKryeministri, Sali Berisha është ndeshur me një suprizë të pakëndshme të shtunën teksa inspektonte një pjesë të punimeve të tunelit Tiranë-Elbasan.

Në prani të tij, ndërtuesi i rrugës ngriti cështjen e vonesës së pagesës për volumin e punës së kryer deri tani. Vonesat nuk janë një element i ri për firmat kontraktuese, por së fundi atyre i është shtuar edhe faktori krizë në vendet fqinje.

Vonesat në shlyerjen e kompanisë, “Aktor”, që po ndërton tunelin e rrugës Tiranë-Elbasan, lidhen me krizën e sistemit financiar në Greqi.

Një ditë më parë drejtuesi i kompanisë i tha kryeministrit se vëllimi i punimeve në tunel është kryer pa asnjë pagesë, dhe shkaku lidhet pikërisht me rënien e besimit ndaj bankave greke.

Institucioni që duhet të kryejë pagesat për tunelin e rrugës Tiranë-Elbasan, për llogari të kompanisë greke aktor është banka islamike për zhvillim si financues i këtij projekti me vlerë 101 milionë dollarë sipas një marrëveshje që ajo ka lidhur me qeverinë shqiptare.

Por që pagesa të kryhet duhet më parë, që pranë bankës kompania të dërgojë garancinë e performancës së kontratës, një kusht standard për kontratat publike me financime të huaja, që shërben si masë mbrojtëse në rast se punimet rezultojnë me defekt.

Vlera e garancisë është 10 për qind e totalit të kontratës, që për tunelin Tiranë-Elbasan përkthehet në 10.1 milionë dollarë. Zakonisht bizneset nuk disponojnë shuma kaq të mëdha në kesh dhe u drejtohen bankave të mbulojnë garancitë e tyre, kundrejt një pagese të caktuar.

Top Channel ka mësuar se disa nga bankat greke të përzgjedhura nga kompania “Aktor” për garancinë, nuk janë pranuar nga banka islamike, për shkak të besueshmërisë së ulët ndaj tyre. Ndërsa disa banka të tjera me një renditje më të mirë në sistemin financiar kanë pranuar ta lëshojnë garancinë por kundrejt komisioneve më të larta që duhet të paguheshin nga kompania.

Për shkak të kësaj situate “Aktor” e ka patur të vështirë të sigurojë deri tani paratë e nevojshme për garancinë, cka ka shkaktuar vonesa në shlyerje. Një vonesë që ka sjellë një situatë jo fort të këndshme në prani të kryeministrit dhe ministrit të transporteve, gjatë inspektimit të tunelit.

Bumerangu i kontratave publike

Detyrimet e pashlyera për punët publike janë bërë një shqetësim jo i vogël për bizneset në Shqipëri.

Sipas Fondit Monetar Ndërkombëtar, pagesat e pashlyera ndaj bizneseve që kryejnë punë publike kanë arritur në 0.7 për qind e prodhimit kombëtar ose mbi 60 milionë euro.

Shqetësimi i FMN dhe ekspertëve është se këto detyrime mund të krijojnë një zinxhir të gjatë borxhesh me efekte negative në ekonomi për shkak se bizneset nuk do të jenë të afta të shlyejnë kreditë që kanë në banka.

Ndërsa bizneset ankohen për vonesën në pagesat për veprat publike nga ana e qeverisë, Ministria e Financave thotë se ajo i ka respektuar kontratat sipas projekteve të hartuara në cdo fillim viti.

Burime nga departamenti i thesarit thonë se detyrimet e papaguara lidhen me faktin se bizneset kryejnë më shumë punime nga sa u është përcaktuar në fondi vjetor.

Në fakt gjithë ky ngërc krijohet nga një vendim po i qeverisë i vitit 2009, i cili ndalon biznesin të marrë pjesë në tendera publik, pa përfunduar 70 përqind të punimeve të një kontrate që mund të kenë fituar më parë.

Në një vend ku kriza e ndërtimit vazhdon prej vitesh, kjo bën që shumë biznese të marrin para hua për të kryer punimet e projekteve në masën 70 përqind, që të mund të marrin pjesë në tenderat e ardhshëm.

Por meqënëse qeveria ka ulur ritmin e pagesave, shumë prej punimeve të kryera, sipas kësaj skeme, kanë ngelur të papaguara duke i vënë këto biznese në vështirësi financiare.


_________________
Info Albania Leader

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi


Copyright © ZonaShqiptare.co.nr 2012. All right reserved. Powered by ADA Network Group


Free forum | © PunBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Free blog