ZonaShqiptare.co.nr
Vizitor. Ketu mund te gjesh: Forum | Lajme | Video | Filma | Muzike <> Forum | News | Videos | Movies | Music.
ZonaShqiptare.co.nr

Nje bote plot informacion!!

Facebook
Tema Fundit
» seks me motren time te madhe
Today at 9:22 pm nga kamerras10

» seks i eger me kunatin
Today at 9:20 pm nga kamerras10

» Si me qiu tezja ime
Mon Sep 11, 2017 10:54 pm nga kamerras10

» Seks me vellain
Mon Jul 31, 2017 11:28 am nga kamerras10

» Foto te Genta Ismajlit
Sat Feb 07, 2015 11:30 pm nga edi.devolli.1

» Foto te vipave shqiptare me te brendshme ose nudo!
Sun Sep 14, 2014 11:42 am nga Inonimine -BOY

» Seks i ndaluar
Sun May 04, 2014 12:39 am nga intuita_

» te pallosh kunaten
Tue Apr 01, 2014 8:05 pm nga DeViL

» Foto nudo te Zajmina Vasjarit.
Fri Mar 28, 2014 1:19 am nga agetamuco

» Histori Erotice (Personale)
Thu Mar 06, 2014 5:00 pm nga Vizitor

» Kerkoj pune
Tue Feb 04, 2014 8:38 pm nga vini_on

» seks me kunaten
Sat Sep 28, 2013 5:49 pm nga Vizitor

» Video Erotike
Tue Jun 04, 2013 11:14 pm nga shpetim spahiu

» Foto "HOT" te Arta Bajramit
Wed Dec 19, 2012 11:02 am nga alexs marpalaj

» Foto "NUDO" te Rozana Radit
Fri Nov 16, 2012 12:13 am nga Kopetenti

» Poezi dashurie
Fri Jun 29, 2012 9:18 am nga oltian cerri

» Kush mendoni se do jete kengetari i vitit 2012?
Fri Jun 29, 2012 9:14 am nga oltian cerri

» Live The Life Welcome!!
Fri Mar 16, 2012 4:52 pm nga DeViL

» Foto te Zajmines "HOT"
Thu Feb 09, 2012 9:56 pm nga klajdi

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
Fri Jan 20, 2012 3:09 pm nga PLUTO

» Video Meta-Prifti!!
Fri Jan 20, 2012 2:02 pm nga PLUTO

» BURN - Per dike
Sat Jan 14, 2012 8:33 pm nga DeViL

» Urimi i Top Medias per festat
Sat Jan 07, 2012 9:07 am nga Sweetness

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
Wed Dec 28, 2011 3:59 pm nga DeViL

» Kerkon pune?!
Fri Dec 16, 2011 4:50 pm nga FoX

» Aleanca Kuq e Zi
Tue Dec 06, 2011 10:20 am nga Sweetness

» KUQ E ZI Videoklipi Kombetar Shqiptar - 2011
Tue Dec 06, 2011 9:54 am nga Sweetness

» Fansat ankohen për Çiljetën: “Të duam në festivale”
Tue Dec 06, 2011 9:49 am nga Sweetness

» Seldi kapet mat me Adelina Tahirin
Tue Dec 06, 2011 9:48 am nga Sweetness

» Jonida Maliqi shton 15 kilogramë gjatë shtatzënisë
Tue Dec 06, 2011 9:47 am nga Sweetness

Top posters
Sweetness (507)
 
DeViL (367)
 
Amarda (324)
 
Star Girl (222)
 
Android (127)
 
The Game (120)
 
PLUTO (114)
 
Jennifer (46)
 
FoX (33)
 
GT (22)
 

Most active topic starters
Sweetness
 
DeViL
 
PLUTO
 
Amarda
 
FoX
 
Star Girl
 
The Game
 
GT
 
Napoleon
 
Dreamer
 

Sondazh

Kengerari me i mire i vitit 2012

19% 19% [ 24 ]
4% 4% [ 5 ]
11% 11% [ 14 ]
21% 21% [ 26 ]
10% 10% [ 12 ]
6% 6% [ 8 ]
2% 2% [ 2 ]
2% 2% [ 3 ]
21% 21% [ 27 ]
4% 4% [ 5 ]

Totali i votave : 126

Top posting users this month
kamerras10
 

Top posting users this week
kamerras10
 

EroticSite Facebook Like

You are not connected. Please login or register

ZonaShqiptare.co.nr » Multimedia » Portali i forumit » Largimi i Berluskonit, erë e re politike për Italinë

Largimi i Berluskonit, erë e re politike për Italinë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

DeViL

avatar
Root Administrator
Root Administrator


Largimi i Silvio Berluskonit nga posti i Kryeministrit duket se do të shënojë një erë të re politike në Itali, vendin me më shumë skandale në historinë më të re të shtetit. Berluskoni e “pushtoi Italinë” kur hyri skenën politike në vitet e 90-ta të shekullit të kaluar në kohën kur ishte pronar i klubit futbollistik “Milan”, si dhe i rrjetit të kanaleve televizive të popullarizuara dhe komerciale.
Kompania e tij “Fininvest” pati pjesëmarrje në shtëpinë botuese më të madhe italiane “Arnoldo Mondadori” në mesin e botimeve është edhe “Panoramo”, një prej revistave më të njohura në Itali. Duke iu referuar kësaj, si dhe lidhjeve me Partinë Socialiste dhe udhëheqësit të saj Betino Kraksi, u bë njëri prej njerëzve më të pasur dhe më me ndikim në Itali.
Berluskoni, vlerësohet nga mediat botërore, si një nga kryeministrat me periudhën më të gjatë në Itali pas Luftës së Dytë Botërore në këtë funksion, dhe i tretë kur bëhet fjalë për gjatësinë e mandatit nga formimi i Italisë, pas Benito Musolinit dhe Xhovani Xholitit.
Tre herë ishte kryeministër, në periudhat 1994-1995, 2001-2006 dhe 2008-2011. Është themelues i partisë “Forca Italia” me të cilën në mars të vitit 1994 fitoi në zgjedhjet. Kjo parti dhe Aleanca Kombëtare u bashkuan në vitin 2009 në partinë “Populli i Lirisë” në krye të së cilës ishte Berluskoni. Sipas listës së “Forbs” në vitin 2010, ai ishte njeriu i tretë në Itali për nga pasuria, e cila llogaritet në 9 miliardë dollarë, ndërsa është pronar edhe i pagave në Sardini dhe në mbarë botën. Berluskoni është përmendur për një sërë skandalesh seksuale dhe korruptuese, ndërsa mandatin e tij e shënuan gafa të shumta.
Ai do të kujtohet edhe për komentin rreth gjendjes në ekonominë italiane, ai tha se të jetohet në Itali do të thotë të jetohet në një vend me prosperitet në të cilin asgjë nuk ndjehet si krizë serioze. ”Këtë e shohim në të gjitha rastet, shitjet nuk janë të vogla, restorantet janë përplot, është problem të gjendet vend në aeroplan, pushimoret janë të mbushura plot gjatë fundjavave të vazhduara”, theksoi Berluskoni. Deklaratë të pahijshme dha në prill të vitit 2009, kur i vizitoi të mbijetuarit në tërmetin të cilët ishin të vendosur në tenda. “Këtë gjë ata duhet ta shohin si fundjavë të kaluar në kamping”, tha asokohe Berluskoni.
Është i njohur edhe për atë se veten e quante “Jezu Krisht i politikës”. Ai thoshte se vetëm Napoleoni ka mundur të bëjë më shumë se ai, por se ai “definitivisht është më i gjatë”. Do të përkujtohet edhe për deklaratën për Musolinin për të cilin tha se nuk ka vrarë askend por se vetëm “i ka dërguar njerëzit në ekzil”.
Gjatë fotografimit në grup në një Samit joformal të BE-së në Spanjë në shkurt të vitit 2002, Berluskoni vendosi dy gishta mbi kokën e ministri spanjoll të Punëve të Jashtme, Zhozef Pike. Anketat e fundit të opinionit publik treguan se popullariteti i tij u zvogëlua në nivel të ulët rekord – në vetëm 22 për qind.
Siç pritej, ai mbrëmë dha dorëheqje nga funksioni, e cila u pranua nga presidenti Xhorxho Napoletano. Berluskoni i cili në 17 vitet e kaluara, 10 vite ishte në pushtet, e lë Italinë në vakum politik, pritet emërimi i shpejtë i mandatarit të ri. Si kandidat kryesor përmendet ish komisari i Bashkimit Evropian, Mario Monti.
Drejtpërdrejtë para se të japë dorëheqje nga funksioni, mijë protestues në pritje të dorëheqjes, mbrëmë me flamuj u mblodhën para zyrës së presidentit duke mbajtur pllakate me mbishkrime “Baj baj Silvio”. ”Jam thellë i zemëruar”, tha Berluskoni në deklaratën për mediat italiane, derisa protestuesit në rrugët e Romës brohorisnin “Palaço” dhe “Largohu menjëherë”.


_________________
ZonaShqiptare
http://zonashqiptare.co.nr

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi


Copyright © ZonaShqiptare.co.nr 2012. All right reserved. Powered by ADA Network Group


Free forum | © PunBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | www.sosblogs.com